PDASoft

PalmKnihy - rozhovor s J.Vlčkem a M.Bodlákem
Publikováno: Úterý, 27.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Kde se vzaly, proč tu jsou a proč jsou tak oblíbené a na co se můžeme těšit v budoucnu ? Tak to nám poví Jirka Vlček a Martin Bodlák ze serveru PalmKnihy.


Ahoj Jirko. Myslím, že váš server www.palmknihy.cz už není třeba příliš představovat, ale pro ty, kteří vás neznají, čím se váš server zabývá ?

Jirka Vlček: Zabýváme se distribucí elektronických knih optimalizovaných pro kapesní zařízení.

Martin Bodlák: Kromě distribuce se zabýváme i takovou tou základní osvětou. Hodně lidí nemá představu, k čemu všemu se dá PDA využít, no a pak najde náš server... a tak si může udělat jasno :-)

Kdy tě napadlo věnovat se elektronickým knihám a proč ?

Jirka Vlček: Rozváděl jsem se, bydlel v garsonce se svou přítelkyní a nemohl usnout. Vzhledem k rozměrům bytu jsem neměl kam zalézt, číst jsem si nemohl, abych nevzbudil přítelkyni a tak jsem koukal do stropu a přemýšlel nad svými bolístkami. Po několikáté probdělé noci jsem se dočetl o možnosti číst knihy na Palmech. Potom jsem objevil stránky Pavla Hausdorfa v češtině. No a nakonec jsem se rozhodl založit vlastní stránku.

Martin Bodlák: Koupil jsem si jeden z prvních Palmů, tenkrát ještě přes jedinou firmu co to v ČR nabízela, tři dny po návratu z Invexu. No a pak jsem zjišťoval co to všechno umí. A pak jsem narazil na Jirkovy stránky o čtení elektronických knih a docela mě to nadchlo.

Kolik titulů váš server nabízí ?

Jirka Vlček: Něco přes 1900.

"Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě nevyjdou dvě knihy denně." (cituji Ondřeje Neffa)

Martin Bodlák: Tyhle statistiky má perfektně zmáknuté Jirka.

Pokud to není tajemstvím, kolik lidí vás denně navštěvuje a kolik si jich denně stáhne nějaký titul ?

Jirka Vlček: Denně máme cca 500 čtenářů, počty knih kolísají mezi 800 a 5.000 denně.

Dobře, to jsou elektronické knihy, ale slyšel jsem, že prý jste nezanevřeli na klasické papírové knihy, jak to tedy je ?

Jirka Vlček: Tuto agendu mám na starosti já, Martin v tom moc nefiguruje. Zkoušel jsem vydávat knihy metodou print-on-demand, ale problémy s vazbou a tiskem se ukázaly jako obtížně řešitelné, takže jsem to zavřel. Ale teď vydáváme knihu Megapolis od Miroslava Žambocha jako klasickou papírovou knihu dostupnou v běžné distribuční síti.

Martin Bodlák: Tohle je Jirkův byznys, já jsem k tomu udělal jenom ten e-shop (uznávám, to je poněkud vznosné pojmenování, ale funguje to, tak co) a zakomponoval do stránek Palmknih.

Plánujete tedy do budoucna se stát klasickým knižním vydavatelem ?

Jirka Vlček: Asi ano, uvidíme, jak se zadaří s Megapolisem...

Martin Bodlák: Já osobně toto moc reálně nevidím. Jsem spíš přesvědčen o světlé budoucnosti elektronických knih. Jenže v tom jsou háčky - zabezpečení, platební prostředky, zabezpečení, a taky zabezpečení. Bez zabezpečení do toho nepůjdou autoři ani vydavatelé.

Můžete se pochlubit nějakým svým koněm, nějakým autorem, který je váš, nějaký váš objev ?

Jirka Vlček: Asi Denny a jeho Mořičvíl, Shigor Birdman je asi také známější, Zbyněk Čáp a třeba taky Vlaďka Horáčková. Snažíme se dávat rozumnou šanci všem.

Martin Bodlák: Jo, Denny s Mořičvílem, to je zkrátka sqělé čtení. A já mám i pár dalších svých objevů, ale snad si takové autory u nás najde každý.

Na co nejvíc jste pyšní?

Jirka Vlček: Že to pořád ještě děláme :-)

Martin Bodlák: Že jsme se vypracovali a ještě s tím nešvihli! Ono dělat server ze dvou různých (a vzdálených) měst s osobním kontaktem cca 1-2 do roka je celkem síla, ne?

A jak to vidíš dál, co plánujete ?

Jirka Vlček: Dělat to dál :-)

Martin Bodlák: To se uvidí. Mně se nasbíraly nějaké resty, takže vylepšit stávající Palmknihy... a jinak co přinese život.

Děkuji za rozhovor a budeme vám držet palce.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=126