PDASoft

ZDOC když nemáte místo (ale chcete editovat)
Publikováno: Úterý, 27.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Pokud chcete program na editaci textu, který je zadarmo a nezabírá moc místa v paměti Palmu, sáhnout můžete jedině na ZDOC. Tento program je unikátní především svou velikostí (v tomto případě spíše malostí), ostatní funkce jsou pak v porovnání s jinými DOC editory poněkud ořezané (ale QED má 56 kB, ZDOC jen 16 kB!).


Zkušenosti uživatele:

Mnoho místa obyčejně zabírá grafika, vybarvené věci a všelijaké efekty. ZDOC však nemá ani náznak podobných změkčilostí, skoro se dá říct, že uživatelské rozhraní je skoro nepřátelské. Svůj účel, editaci a psaní textů, zvládá však ZDOC bez problémů. Horší však je, když byste si chtěli číst – posouvání textu (Palm Tungsten T) je po řádcích! Při čtení knihy – třebas krátké – pak hrozí puchýře na palcích. Možným řešením je posouvání pomocí tlačítka About na displeji vpravo dole. Díky němu se pak posune text o celý displej. Přesto je toto řešení nepohodlné a na čtení je ZDOC tedy nevhodný. Jako nouzový reader bych byl pro jeho použití jedině u starých Palmů jako je Palm III (2 MB RAM) nebo u osekaných low-endů jako Palm Zire.

 

Otevírání dokumentu, možnosti exportu:

ZDOC ve verzi 5.01b3 (písmeno b pravděpodobně naznačuje beta verzi) má právě v otvírání dokumentů svou Achillovu patu: s komprimovaným PalmDOC se prostě nedokáže poprat. Takže ač jsem měl zpočátku velkou radost, že jsem našel na paměť nenáročný editor, u větších PalmDOC souborů už sám nekomprimovaný PalmDOC + velikost ZDOC přesahuje i velikost bumbrdlíčka SmartDOC + stejný, ale komprimovaný text. Takže ať už se jedná o otvírání či ukládání dokumentu, vždy musíte použít nekomprimovaný PalmDOC (nakonec ani nemáte na výběr + komprimovaný text sice otevřete, ale výsledek se podobá spíše rozsypanému čaji). Vzhledem k tomu, že ZDOC je GNU (tedy jeho zdrojový kód může upravovat kdokoli), jsou na internetu k nalezení i verze 5.1 a verze 6 (ta má dokonce jen 10 kB), jedná se však spíš o vývojářské texty a ZDOC 6 mi pouze způsobil restart, otevřít nešel. Oficiální stránky neexistují, ale zkusit to můžete např. zde.

Čtení:

ZDOC je, zdá se, určen především k mírné editaci krátkých textů, vše ostatní už dělá problémy. I čtení - z jakýchsi nepochopitelných důvodů, když chcete jet o stranu níž (testováno na Tungsten T s pěticestným joystickem), posunete se jen o jedinou řádku. Řešení, ač nepohodlné, existuje: posunovat se klikáním na tlačítko About. Nemá ani žádné lepší možnosti zobrazení: žádný fullscreen, ani částečné omezení lišt. Jen základní a pořád stejné okno. Krátce řečeno: pro malou velikost programu šly nejen všechny "fintičky", ale i důležité základní schopnosti pryč...

Editace textu:

Ani zde se nekonají žádné zázraky. Jedině to, že je program zdarma, ho posouvá přes dělící čáru, na jehož druhé straně je velký sklad naplněný "programy k ničemu". Ne že by byl vysloveně nepoužitelný, ale k příjemnému požitku na straně uživatele, má rozhodně velmi daleko. Ale je fakt, že "šetřílci" zde mohou například psát bez problému i velké soubory a pokud čtení probíhá jiným programem, jedná se o docela dobrou kombinaci. Avšak editace již hotového textu naráží na stejný problém jako čtení: posunování jen o jeden řádek.

Možnosti menu:

Protože program není zcela dokonalý, napíše zde alespoň to, co umí.

File:

Edit:

Options:

 • New DOC: vytvoření dokumentu
 • New Rec:
 • Password: zadání hesla k ochraně dokumentu
 • Delete DOC: smazání dokumenut
 • Delete Rec:
 • Close: zavření dokumentu
 • Undo: zpět
 • Cut: vyjmout
 • Copy: kopírovat
 • Paste: vložit
 • Select All: vybrat vše
 • Find: najít
 • Find again: najít další
 • Go to Top: jít na začátek textu
 • Go to Bottom: jít na konec textu
 • PrevRec:
 • NextRec:
 • Reload: znovu načíst
 • Save: uložit

Výhody a nevýhody:

+ nízké nároky na paměť
 
- grafické rozhraní
- posouvání textu
- komprimovaný PalmDOC


ZDOCm 0.6a

 Download 62 kb
 Editace textu Ano
 Vyhledávání textu Ano
 Nahrazování textu Ne
 Zarovnání do bloku Ne
 Rychlost otevření dokumentu 1
 Čtení z karty Ne
 Full Screen (celoobrazovkový režim) Ne
 Zvýraznění (Highlight) a barvy písma Ne
 Inverzní zobrazení (bílý text na černém pozadí) Ne
 Podpora barev Ne
 AutoScroll* Ne
 Otáčení displeje Ne
 Možnosti doinstalování fontů Ne
 Práce se záložkami** Ne
 Počet fontů 4
 Česká lokalizace  Ne
 Obrázky Ne
 Pohyb pomocí hypertextu, jeho editace Ne, Ne
 Rychlost komprese (Sinuhet) nelze
 Hodnocení*** * *
 Cena Zdarma
* Hodnocení jako ve škole
** A - přidat, E - editovat, D - mazat, R - číst, S - skenovat
*** Čím víc hvězdiček, tím lépe

Testováno na Tungsten T, zkušební 30-denní verze s plnými funkcemi, dokument Mika Waltari – Egypťan Sinuhet (komprimovaný, 1116 kB, 150 bookmarks)
- pokud je počet fontů 4, pak to znamená standardní vestavěné fonty v Palmu (normální, tučné, velké, velké tučné)


Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=123