PDASoft

Underclocking na PalmOS 5 - Jak zvýšit výdrž vašeho PDA ?
Publikováno: Pondělí, 26.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


O tom, že s narůstajícím výkonem PDA od PalmOne roste i jejich energetická náročnost, není pochyb. Své by mohli vyprávět majitelé Tungsten T3. Je možným řešením underclocking, nebo-li podtaktování?


Jak to vůbec je s energetickou náročností Palmů?

  • CPU - 30%
  • display 20% - 35%
  • BT - 25%
  • IR - 10%
Tohle je přibližně můj odhad energetické náročnosti Palmů, tak, jak jsem získal zkušenosti za roky provozu nejrůznějších modelů. Je pochopitelné, že to neplatí zcela obecně, jinou zátěží bude display u T3, než u T/C a jinou CPU u m515, než u T3. Tato čísla přibližně odráží stav u mého Tungstena T2.

Pokud tedy chcete zvýšit výdrž svého PDA, pak byste měli mít standardně vypnutý jak Bluetooh (pokud ho u svého PDA máte, popř. WiFi), tak IR (infračervený port). Tato zařízení se totiž v daných časových intervalech vyhledává spojení, což je energeticky nezanedbatelné. Další možností je přiškrtit display a to pomocí snížení úrovně podsvícení, nebo dokonce jeho vypnutím (pokud to lze). A asi jako poslední možnost zde je snížení výkonu procesoru. V dobách pomalých procesorů se spíše jednalo o opačný trend, kdy se uživatelé snažili výkon naopak zvýšit, bohužel zároveň s vyšším výkonem se zvedal i odběr energie. Proč tedy nezkusit obrácený postup ?

V současné době jsou k mání dva dobré programy, které umožňují měnit pracovní frekvenci procesoru. Jedním z nich je PXA Clocker 2.7 a tím druhým je program Lightspeed v2.0.

PXA Clocker 2.7

PXA Clocker je aplikace určená pro ovládání parametrů procesorů Intel XScale (PalmOS5/ARM zařízení). Umožňuje zrychlit běh aplikací (přetaktování až o 230% na některých modelech). Snižuje odběr energie z baterie snížením frekvence procesoru, podtaktování nepoužívaných periférií. U každé aplikace je možné nastavit parametry procesoru zvlášť.

Lightspeed v2.0

Program Lightspeed umožňuje vlastně to samé co PXA Clocker s tím rozdílem, že byl původně psán především pro PDA Sony Clie. Umožňuje změnit takt sběrnice i samotného procesoru vašeho PDA s PalmOS 5 s procesorem intel XScale. Toto nastavení může být individuální pro každou aplikaci.

Zvýšit rychlost sběrnice můžete až na dvojnásobek!
Rychlost procesoru až na 400 Mhz, ale opatrně s tím.

Dejte si pozor na přetaktování (overclocking), pokud to přeženete, můžete přetížit a spálit procesor. Naopak při podtaktování vám mohou některé aplikace zamrzat. Změna taktu se může i zamknout a nezbavíte se jí ani hard-resetem, pak vám nezbude nic jiného, než Palm otevřít a na cca 5 minut odpojit baterii. Pak by se mělo nastavení CPU vrátit do původního stavu. Není třeba připomínat, že než si začnete s Palmem hrát, abyste si zazálohovali všechna data.

A na závěr. Získáte tím vůbec něco, když svého Palma podtaktujete ? Zkoušel jsem snížit rychlost u Tungstena T3 ze 400 MHz na 100 MHz, což je kmitočet při kterém lze bez problémů přehrávat MP3 na pozadí (na to postačuje cca 66 MHz) a ušetřil jsem (nebo spíše získal) 35 minut. Pro někoho málo, pro jiného dost.

 Kategorie  Utility
 Výrobce  Syrius Dire Service
 Licence  light verze
 Verze  3.1
 Nároky  PalmOS 5.0
 Cena USA  14.95 U$ (PalmGear)
 13.95 U$ (PDAGreen)
 Download  pxaclocker31.zip
 Velikost  18k
 Hodnocení * * * *
 
 Kategorie  Utility
 Výrobce  Jonatan Fernstad
 Licence  14-denní zkušební verze
 Verze  2.0
 Nároky  PalmOS 5.0
 Cena USA  19.95 U$
 Download  lightspeed.zip
 Velikost  56k
 Hodnocení * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=122