PDASoft

DateBk5 v5.1 - Lepší kalendář do Palmu
Publikováno: Sobota, 24.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


O tom, že standardní plánování času v Palmu snese řadu vylepšení není vcelku pochyb. Jedním z programů, který již od roku 1998 sbírá nejrůznější ceny a ocenění je program DateBk5 od společnosti Pimlico Software, Inc.


Aktuální verze programu DateBk5 je v5.1a. Hned v úvodu se přiznám, že už nějaký rok používám program Iambic Agendus Professional a jsem s ním vcelku spokojený. Přesto mi to nedalo, abych nezkusil, zda není jiný obdobný software lepší, zvláště pokud má tolik ocenění. Proto bych rád, aby byl tento článek spíše brán jako srovnání dvou aplikací z hlediska potencionálního uživatele, než vlastní recenzí s používáním tohoto bezesporu šikovného programu. To bych nechal na někoho, kdo ho už nějaký pátek používá a zná kdejakou jeho vychytávku, nebo slabinu.

Hned první dojem při instalaci byl kladný, program zabírá méně místa, než Agendus Pro 7.05 a to skoro o více než 20%. To je pozitivní zpráva především pro majitele starších modelů, kde volné paměti není nikdy dost. Po spuštění aplikace jsem byl trochu zaražený, z mého pohledu, přeplácaností obrazovky. Zřejmě efekt dlouholetého vývoje programu. přiznám se, že jsem se poněkud ztratil v obsáhlém menu a hledal, jak snadno zadat schůzku. Nikde žádná ikonka pro založení nové akce, tak jak jsem byl zvyklý u Agendusu. Nakonec jsem to řešil zadáním přes menu, když jsem nic rychlejšího nenašel. Samotné menu aplikace obsahuje poměrně dost možností, jak si prostředí nastavit (dle mého názoru až moc voleb, ale dlužno říci, že některé věcičky mi přišly milé).

Co tedy DateBk5 nabízí ? Především nabízí možnost použití barev pro odlišení záznamů v Kalendáři, dále používání plnobarevných ikon, což značně zpřehlední náhledy, řadu nastavení a opakování alarmů, umožňuje využití kategorií pro odlišení firemního a osobního užívání, program má historii událostí, připomínkování svátků a narozenin, propojení s Úkoly (ToDo). Spíše jako zajímavost beru možnost práce s časovými zónami, ale pokud hodně a daleko cestujete, pak se vám to jistě bude hodit. Naproti tomu všemu program ač podporuje HiRes rozlišení, nepodporuje možnost nastavení si nějakého obrázku jako pozadí. Velmi se mi líbilo, že aktuální den v kalendáři mi stále problikává a že jsem neměl problémy s výskokem okna pro potvrzení alarmu, tak jako tomu je u Agendusu. Jako další plus je informace, že program je možné přesunout do FlashROM (např. pomocí programu JackFlash) a bude funkční, což bohužel, Agendus nezvládá.

 Týdenní grafický náhled  Týdenní blokový náhled  Měsíční ikonový náhled

Jaký tedy je DateBk5 ? Je těžké odpovědět, protože mnohým uživatelům, které tento program provází od jejich prvního Palma, plně vyhovuje a i já musím přiznat, že má řadu funkcí, které u svého oblíbeného programu pro PIM postrádám. Bohužel program má poněkud strohý ráz, není tak líbivý a přehledný jako Agendus. Na druhou stranu je to program, který roky sbíral jednu funkci za druhou, tak jak si to uživatelé žádali a proto opravdu nabízí snad vše, co si uživatel může od PIM aplikace přát. Bohužel daní za to je mírná nepřehlednost programu pro začínajícího uživatele. Pokud bych měl vyřknout závěrečný verdikt, tak DateBk5 je rozhodně zajímavým produktem za zajímavou cenu a je určen především uživatelům, kteří to s plánováním času myslí opravdu vážně a najdou si čas proniknout do všech funkcí programu a získat z něj maximum. Naproti tomu Iambic Agendus Professional 7 bych doporučil všem začínajícím uživatelům PDA, kteří si chtějí snadno a rychle uspořádat svůj čas. Pokud oželíte propojení na SMS a emailového klienta, pak Iambic Agendus Standard Edition 7 vás vyjde na zcela stejnou sumu.


 Kategorie  PIM aplikace
 Výrobce  Pimlico Software Inc.
 Licence  45-denní zkušební verze
 Verze  5.1a
 Nároky  Palm III, PalmOS 3.5
 Cena USA  24.95 U$
 Download  datebk5-v51a.zip
 Velikost  416k
 Hodnocení * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=116