PDASoft

Bhajis Loops 1.0 - Pikantní smyčky
Publikováno: Pátek, 23.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Změnit neutěšenou situaci na poli hudebních aplikací pro platformu Palm se rozhodl Olivier Gillet. Relativně krátce po vydání programu MICROBE se přichází autorův druhý letošní počin a tím jsou BHAJIS LOOPS. Tento software Vás nenechá na pochybách, že Olivier svůj záměr plní obstojně a s gracií francouzům vlastní. Bhaji je indické kořeněné jídlo a název je tedy jakousi parafrází na známý program Fruity Loops.


Uživatelské rozhraní

Jde o kombinaci vícestopého patternově založeného sekvenceru a sampleru. Rozhraní aplikace je rozčleněno na 5 základních obrazovek, které lze spolu s dalšími funkcemi přepínat v horní liště.

Klikni pro detail Klikni pro detail

 • Menu - jeho obsah se mění podle kontextu aktuální obrazovky. Stabilně je odkudkoliv přístup do hlavních vlastností celého programu, kde lze nastavit rozlišení zachytávání vkládaných událostí, délku patternu, posuv od původního časování skladby (shuffle), hlasitost, kvalita výstupu (22 kHz/16bits, 44 kHz/16bits) a automatické ukládání skladby při ukončení aplikace. Dále se pak podle souvislostí nabízí ukládání/otevírání skladeb/patternů/nástrojů apod. Za zmínku stojí i možnost vypnout pevnou délku patternu. Ten pak končí poslední notou.
 • Start/Stop

Klikni pro detail Klikni pro detail

 • Patternový vícestopý sekvencer - náhled lze přepínat ve dvou úrovních horizontální hustoty, lišta vlevo nabízí základní editační nástroje, tempo si přizpůsobíme posuvníkem nebo rytmickým poklepáním (Tap). Hned pod základní lištou se nachází číselná řada zobrazující pořadí patternů, která zároveň slouží k nastavení přehrávaného úseku - smyčky. Užitečná funkce dostupná tapnutím na šipku (select tool) je Copy & singularize - zkopíruje pattern přes původní a změní mu jméno. Vhodné zejména pro rychlé vytvoření variací zdrojového patternu.

Klikni pro detail Klikni pro detail Klikni pro detail

 • Editor patternů - může pojmout až 128 různých patternů (každý o délce max. 4 takty), přepínat lze mezi třemi náhledy:
  • piano roll - výšku tónu vyjadřuje vertikální umístění linky (noty) a čas udává osa x
  • drums roll - přehlednější pro zadávání rytmických partů díky barevnému rozlišení jednotlivých řádků.
  • event roll - jak z názvu vyplývá, nejedná se o klasickou automatizaci, ale o nastavení hodnot parametrů při událostech (událostí se rozumí stav nota zapnuta/vypnuta).

Klikni pro detail Klikni pro detail

 • Editor nástrojů - prvním roletkovým menu se přepnete mezi jednotlivými nástroji, které můžete přejmenovat k obrazu svému nebo si elegantně zvolit některý z předpřipravených názvů a pro jistotu si nástroj obarvit pro lepší orientaci v pattern editoru. Z druhého roletkového menu vybereme sampl, který je však třeba v sampleru (násl. obrazovka) mít již připraven. Dolní část obrazovky pak skýtá pohled na jednotlivé virtuální potenciometry obálky, filtru, hlasitosti, panoramy, ladění, LFO a ukotvení samplu na určitou notu od které je pak ladění mapováno. Ikonku ladičky zvolíte v případě, že chcete sampl mapovat na klaviaturu tak, aby se sampl přehrával pomaleji/rychleji a tím i výš/níž podle tónů zadaných v piano rollu. Palec pak způsobí to, že přehrávaný sampl bude znít stejně po celé délce klaviatury.

Klikni pro detail Klikni pro detail

 • Sampler - je určitě první místo, kam musíte pokud chcete vůbec nějkou hudbu složit. Zde si vytvoříte zásobu jednotlivých samplů. K programu je přibalen "startovací" balíček zvukových vzorků s celkem širokým spektrem zvuků. Vesměs jde o samply bicích, basy a jiných reálných nástrojů, ale především vzorky předurčené k syntéze v editoru nástrojů. Je však možné naimportovat si vlastní zvuky uložené na pamětové kartě a to ve formátu *.wav. Sampl lze v určitém místě zasmyčkovat a hrát tak i "dlouhé" tóny. Tato technika smyčkování má své kořeny v počátcích elektronické i digitální syntézy zvuku, v dobách kdy ještě hardware/software neoplýval výkonem a kapacitou. Bohužel Palm OS 5© není schopen alokovat paměťové bloky větší než 64 kb a proto je tedy maximální velikost souboru oněch zmíněných 64 kb. I přes toto drobné omezení lze díky resyntéze dosáhnout zajímavých výsledků. Sampl lze krájet, ořezávat, jednotlivé části přesouvat/kopírovat/mazat. Aplikovat lze i pár jednoduchých efektů. Do sampleru je dokonce možné nahrávat vestavěným mikrofonem PDA (viz. obr - Sampling). Kvalita takové nahrávky je sice pro seriózní použití sporná, ale i z nedokonalosti lze s trochou šikovnosti učinit přednost.

Klikni pro detail Klikni pro detail Klikni pro detail

 • Mixer - je schopen pojmout až 32 nástrojů, k náhledu máte však maximálně 4 najednou, přepínat jdou ve sloupečku Parts. V nabídce jsou i dva send efektové sloty a zatím sedm editovatelných efektů. Efektové plug-iny můžete, ale nemusíte nainstalovat spolu s aplikací. Do budoucna se počítá s tím, že uživatelé a nadšenci si mohou díky otevřené architektuře napsat plug-iny vlastní.
 • Volné místo v RAM

Práce, kvalita a možnosti reprodukce

Samotná práce v Bhaji Loops probíhá v tomto pořadí:

 1. Sampler - načtení vzorků
 2. Editor nástrojů - nastavení zvuku instrumentu
 3. Editor patternů - zápis jednotlivých partů do různých patternů
 4. Sekvencer - skládání patternů větších celků
 5. Mixer - doladění hlasitostí, panoramy, efektování

Klikni pro detail Klikni pro detail

K efektivní činnosti jistě napomáhá i inteligentní ovládání hw tlačítky včetně d-padu. Skladbu je možné uložit v programu nebo ji pomocí synchronizační utility SynchroPoolp (desktop i palm verze jsou přibalené k aplikaci) vyrenderovat do wavu na PC. Další možností jak přehrát své hudební výtvory je taktéž dodávaný pioopiooplayer!, který je schopen otevřít formát *.bjm. Obecně lze říci, že zvuková kvalita reprodukce je lepší, než by člověk od PDA očekával. Pokud není PDA v kolébce/dobíječce, ze sluchátkového výstupu neprochází žádný šum při stisku digitizéru a zvuk je tak celkem čistý. Dokonce jsem měl pocit, "že to hraje líp než empétrojky". Prográmek si určitě oblíbí nejeden elektronický hudebník. Ať už k pouhému zaznamenávání melodických nápadů, basových či bicích riffů nebo kompozici celých skladeb.

Klikni pro detail Klikni pro detail

Požadavky

Bhajis Loops nevyžadují HiRes rozlišení, běží na Palm OS 5 a vyšším. Na pomalejších procesorech (T|T, Zire 71) lze přehrávat menší počet současně znějících nástrojů a doporučuje se i poloviční nastavení kvality výstupu. Na přístrojích starších strojích Sony Clié je nutná instalace hacku emulujícího Palm OS 5 zvukové API. Závěrem musím konstatovat, že autor programu Olivier Gillet odvedl výbornou práci. Pravda, demo verze se nezdá být úplně stabilní, ale vzhledem k tomu, že jde o naprosto ojedinělý typ aplikace (přeci jenom světlo Světa Palm OS zatím ještě takto komplexní aplikace pro tvorbu hudby nespatřila) je člověk schopen překousnout i nějaký ten resetík.

 Kategorie  Multimedia
 Autor  Olivier Gillet
 Licence  demo verze
 Požadavky  ARM procesor, Palm OS 5.x  
(příp. Clié Audio Extension)
 Cena USA  17.99 U$
 Download Bhajis Loops
 Velikost  709k
 Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=113