PDASoft

Zabijí smartphony PDA ?
Publikováno: Čtvrtek, 22.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


O tom, že konkurence v mobilních zařízeních je veliká, není třeba pochybovat. V dnešní době existuje několik hlavních směrů a platforem, po kterých se ubírá vývoj. Nemálo uživatelů PDA si už dnes klade otázku, co asi bude za pár let. Přežijí PDA s PalmOS, nebo Windows Mobile nástup chytrých mobilních telefonů a pokud ano, v jaké podobě?


HP iPAQ 4150 - Klikni pro detail Asi zásadním pohledem na tuto problematiku bude postoj světového lídra v oblasti software společnosti Microsoft. Na konferenci Microsoft Professional Developer, která se konala koncem loňského roku a kde společnost Microsoft presentovala své plány v oblasti mobilních zařízení, prohlásil zástupce společnosti na přímý dotaz "Jak vidí budoucnost Pocket PC?", že "Budoucnost NEMÁ.". Naproti tomu však je plán Steva Ballmera (Chief Executive Officer Microsoft Corp.) do tří let prodat 100.000.000 mobilních zařízení samozřejmě na platformě Windows Mobile, což vzápětí potvrdil i Douglas Dedo, marketingový manažer divize Windows Mobile. Nejedná se o žádná skromná čísla, zvláště když si uvědomíme, že v první polovině roku 2003 se celosvětově prodalo pouze necelé 2 milióny PDA s Windows Mobile a jen 200.000 smartphonů.

i-Mate Smartphone 2002- Klikni pro detail Dalším koněm ve hře je konsorcium kolem platformy Symbian, především kolem společnosti Nokia a Sony Ericsson. Přestože má Nokia i Sony Ericsson vedoucí postavení na poli mobilních telefonů, podle analýzy Gartnerů na Symposium Itxpo v Cannes, nemá příliš šancí proti světovému gigantovi jako je Microsoft. Smartphony podle nich nenabídnou nic víc, než to, co dnes už uživatelé PDA mají, tj. především PIM aplikace, podpora multimedií a přístup na Internet. Naproti tomu Microsoft nabízí firemním zákazníkům především podporu při propojení s jeho desktop PC aplikacemi jako je práce s MS Outlookem, nebo s MS Office. Tento názor zastává zřejmě i vedení společnosti Motorola, která už nabídla k prodeji svůj podíl v konsorciu Symbian. Naproti tomu společnost Sendo, která před rokem odešla od Microsoftu, se koncem loňského roku oficiálně přiklonila k platformě Symbianu. Proti plánům Microsoftu mluví také to, že Dell zrušil své plány na svůj smartphon s OS Windows Mobile.

Dá se tedy celkem říci, že předpovědi o vytlačení PDA smartphony v nejbližší době rozhodně nenaplní. Výrobci PDA tomu totiž velmi snadno čelí integrací mobilního telefonu přímo do samotného PDA, viz. Treo600, který navazuje na poměrně úspěšnou řadu Treo180 a Treo270, nebo MDA II od T-Mobile, či DataPhone II na platformách Windows Mobile. Vždyť dnešní uživatele běžně používají své PDA ve spojení s mobilním telefonem a to přes BlueTooth, nebo infračervený port, případně přes kabelové propojení a mobilní telefon dnes umí vyrobit kdejaká i malá společnost. Naproti tomu vytvořit vhodný operační systém pro svůj mobilní telefon tak snadné není. Proto výrobci mobilních telefonů zkouší co se dá, např. i Linux viz. Motorola A760 a E680. Naproti tomu společnost Samsung si pro své mobilní telefony i500, i505 a i550 vybralo PalmOS. Podobně jako Kyocera pro svůj model 7135.

Samsung i550 = Klikni pro detail
Samsung i500 Samsung i550 MDA II

Konsorcium kolem Symbianu je v současné době poměrně slabým a rozhádaným protivníkem proti zavedeným platformám jako je PalmOS, nebo Windows Mobile, s uživateli, kteří již vědí, co od daného OS čekat. Ani platforma Linuxu není v současné době mimo hru, ale ta se na PDA dnes už asi těžko prosadí. Dá se proto říci, že situace kolem chytrých telefonů a PDA bude taková, že se oba druhy zařízení začnou k sobě funkčně velmi přibližovat, tak jak je tomu dnes např. u PalmOS a Windows Mobile (Pocket PC). Můžeme tedy do budoucna očekávat spíše více PDA s integrovaným mobilním telefonem, MP3 přehrávačem, digitálním fotoaparátem, zkrátka vším, co dnes výrobci mobilních telefonů přidávají jako multimediální vějičky ke svým přístrojům, ale rozhodně ne zánik PDA přístrojů jako takových.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=109