PDASoft

Moje setkání s PDA, aneb jak Jiřík ke štěstí (Asus A620) přišel
Publikováno: Úterý, 20.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


Pokud dovolíte,nejdříve bych se představil a nastínil různé situace, abyste věděli, že tohle nepíše žádný grafoman, ale jen obyčejnej kluk, co žije obyčejným životem, má neobyčejnou práci a super motorku. a620bt


Jmenuji se Jirka Krochot,mezi kamarády z motoklubu SCRC CZ známý jako Jirka CBX.Jsem ženatý,samozřejmostí je i manželka a tři kluci.A mým byznysem je občas zpříjemnovat, ale většinou ne, život ostatním lidem. Hlavně řidičům. Jsem totiž cestář. ;-)

Ale neodbíhejme od tématu.

Asi před sedmi roky jsem se rozhodl,že si pořídím PC. Byla to taková potvora pomalá, jen 75MHz. Ale základy jsem se na něm naučil. A hlavně mně naučil při práci s Win neskonalé trpělivosti a sebezapření, abych kolikrát tu bednu nehodil z okna. Pak následovala už 750ka, kterou mam dodnes a ještě dlouho jistě mít budu.

Při mých motovýletech mi stále něco něco chybělo, pokud jsem byl déle bez aktuálních informací z netu, pošty a hlavně zpráv o počasí z radaru, tak důležitých v tomhle koníčku.

Jelikož vlastním dnes asi zastaralý mobil, ME45,MMS a web byl pro mně tabu. Z toho důvodu jsem se začal poohlížet po vhodném PDA, které by mi nahradilo nepraktický notebook nebo předraženou Nokii 9210.

A začalo usilovné hledání informací o dostupných a hlavně vyhovujících typech a modelech PDA z oblasti jak Palm, tak I PPC. Tato anabáze, občas i utrpení, jakož i nemalé výlevy zoufalství a rozčarování nad cenami, trvala skoro rok.

Nakonec, po dlouhém zvažování pro a proti, hlavně poměr cena/výkon, ale shoda náhod v rodinné peněžence a neochota prodejců v mém okolí, rozhodla o koupi modelu A620 od ASUSu.

Po nezbytném zaplacení u pokladny a pln očekávání jsem po příjezdu doma rozbalil pěkně a šikovně koncipovanou tvrdou papírovou krabici.

Po otevření na mně vykouklo několik tiskovin a 3 CD, samotné PDA, synchronizační kolíbka, nabíječka a hlavně luxusně a použitelně vyhlížející pouzdro s kapsičkou na přídavnou kartu. Bohužel, jen jeden papír, s obecnýmy a skoro nic neříkajícímy informacemi byl v češtině. Byly to jen hrubé informace ohledně nastavení, připojení k PC a ovládání. Aspon že CD s velkou lokalizací bylo česky a nemusel jsem tápat. Ale kdo neumí anglicky a přesto už nějaký čas používá Win kterékoliv konfigurace, zná alespon základní hlášky systému. A také zná jeho vzdorovitost a neochotu v některých věcech, ohledně nastavení.

Po zjištění, že mazlík, jak PDA říkám (Já myslel, že tak říkáš jen manželce, pozn. šéfredaktora), nenaskočí, jelikož batetie jsou vybité a nefukční. Tak jsem se jal instalovat nabíječku s kolíbkou. Kolíbka má natvrdo připojené USB, čímž odpadá možnost si sebou na cesty vzít jen kabel a nabíječku. Neva, holt dokoupím. Maje na PC WIN XP, proběhlo najití a sladění v pohodě. Poté, zatím ještě stále v anličtině, jsem nainstaloval Activesync, který také mluví jen rodnou řečí. Anglicky.

To už ale ruka šmátralka nacpala do útrob PC přiloženou velkou lokalizaci a jal jsem se ji instalovat. Vše proběhlo k mé spokojenosti. Navíc se připojil i prográmek na podporu neobvyklých a specifických písem a znaků, které sice nepotřebuju, ale někdo je jistě využije.

Po té nastává tolik očekávaný okamžik a to zasunutí zatím neaktivního a zamlklého mazlíka do kolíbky. Jde to nad očekávání skvěle. Na bocích v spodní části jsou totiž nepatrné výřezy, které skvěle pasují do výstupků v kolíbce. Nikde nic zbytečně nedrhne, vše pěkně pasuje. Na USB port vyčuhující v kolíbce se musí mazlík krapet namačknout. Alespon je jistota, že spojení je pevné a nic nebude zlobit. Navíc, na spodní části kolíbky jsou dva gumové proužky, což značně zamezuje jakémukoliv samovolnému pohybu.

Po zapnutí tlačítkem v horní levé části, mazlík ožívá. Tlačítko se nemačká shora, jak by se předpokládalo, ale ze strany displeje. Mně to rozhodně překvapilo. Mačká se jakoby do těla, do hloubky. Vedle, na pravé straně, je celkem neštastně, umístěn čudlík na pořizování nahrávek a hlasových poznámek. Už se mi jednou nechtěně, při vytahování z pouzdra, jej zapnout. No, nikdo neni dokonalej, zvláště technika.

Ale to se již rozsvěcuje displej. Příjemně mně překvapuje svými barvami a jasností. Teď tu něco vyskočilo. Aha, to se musí stylusem zkalibrovat displej, aby se mačkalo to co má a ne něco třeba o řádku výše. Poté následuje nastaveni jasu a kontrastu. Podle mně a pozdějším zjištěním, na obyčejné čtení, práci a prohlížení obrázků stačí jas asi na 26 - 30. Kontrast jak každému vyhovuje, jeho pozdější dodatečné nastavení jsem zatim nikde nenašel.

Teď už se mazlík rozbíhá ůvodní obrazovkou, známou z klasických Winů.

Položka Start se rozbaluje shora a i je tam umístěna.

V jejím nastavení si může každý podle svých potřeb určit, která položka bude uvedena s popisem a ikonkou, jako klasická Nabídka Start a který prográmek nebo člen systému bude znázorněn jen ikonou v horní části panelu.


A o tom, jak jsem si s se svým mazlíkem vyhrál, to se dozvíte příště...Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=102