PDASoft

Palm Tungsten T a Sony Ericsson T68i
Publikováno: Pondělí, 19.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Palm Tungsten T byl zlomový model, který přinesl lepší grafické rozlišení displaye a integrovaný BlueTooth. Jaké jsou zkušenosti s používáním kombinace Palm Tungsten T a Sony Ericsson T68i?


T68i Dokud jsem používal předcházející modely Palmů jako IIIx, Vx nebo m515, byl jsem navýsost spokojený s mobilním telefonem Nokia 8210. Věrně mi sloužil přes tři roky a v době, kdy jsem jej jako novinku kupoval, to byl jeden z mála modelů, který měl IR. V okamžiku, kdy jsem vyměnil Palm m515 za Palm Tungsten T, jsem začal koketovat s myšlenkou na nový telefon, který by měl BlueTooth. Přeci jen neustále přidržovat druhou rukou mobil tak, aby jeho IR dioda směřovala na IR diodu na PDA nebylo to pravé a moci používat mobilní telefon bez přímé viditelnosti, to mě opravdu lákalo.
Jako letitý spokojený uživatel se značkou Nokia jsem se nejdříve rozhlížel po mobilních telefonech této značky, bohužel, byl jsem silně zklamán. Nokia 6310i byla na můj vkus příliš velká a implementovaná podpora BlueTooth rozhraní je prý poněkud ne příliš standardní, navíc mi vadila jeho poněkud vyšší cena. Pro přístup na Internet se mi počet timeslotů 3+1 zdál postačující. Dalšími hráči ve hře byl Siemens S55 a Sony Ericsson T68i. Tyto dva modely mají prakticky stejné parametry, cena oproti 6310i je zhruba poloviční a užitná hodnota stejná. Rozdíl mezi S55 a T68i je snad jen počet timeslotů u S55 je 4+2, kdežto u T68i jen 3+1. Avšak S55 se mi nelíbil co do designu a z jeho barev displaye bych za chvilku šilhal. Nakonec rozhodla výhodná koupě a tak jsem se stal majitelem T68i.

Vzhledem k tomu, že model Sony Ericsson T68i je na trhu už nějaký ten rok, neměl jsem žádné problémy s ovladači, což jsem jen uvítal. Bezproblémová spolupráce s programem FunSMS byla něco, co jsem uvítal. Bylo potřeba jen provést upgrade z verze 3.0 na 3.6, která už podporovala přenos po BlueTooth. Základem spolupráce mezi Palm Tungsten T (v mém případě Palm Tungsten T2) je přiřazení zařízení (Trusted Devices). Aby se totiž mohl uskutečnit přenos mezi dvěma zařízeními pomocí BT, musí se tato zařízení vzájemně identifikovat (zde je malý nedostatek Palmů, dost často se stane, že je sice nalezeno BT zařízení, ovšem chybí jeho jméno, takže pokud máte na dosah několik BT zařízení, může se stát, že budete mezi nimi vybírat naslepo). Přiřazení je velmi jednoduché, stačí když na telefonu nastavíte jméno a v menu Bluetooth vyberete volbu Zjistitelný. Na Palmu v menu BlueTooth - Povolená zařízení (Trusted Devices) vyberete volbu Přidat zařízení (Add Device). Vzhledem k možným bezpečnostním dírám v BlueTooth doporučuji u obou zařízení nastavit volbu Zjistitelný (Discoverable) na Ne a pouze Povolit aktivaci (Allow Wakeup). Po spárování zařízení už totiž nemusíte mít povolenu volbu zjistitelnosti zařízení, aby bylo možné toto zařízení najít, pokud byste si však nechali své zařízení (mobil, nebo PDA) stále zjistitelné, riskujete, že vám může někdo zkopírovat např. telefonní seznam ze SIM karty (to je možné např. při používání BT sluchátek).

Bohužel pro připojení do Internetu nepoužívám mobilní telefon, takže nemohu popsat své zkušenosti na tomto poli, to musím přenechat někomu jinému. Rád bych však ukázal i druhou stranu a tou je využití možností Palmu pro T68i.

Mobilnímu telefonu Sony Ericsson T68i byla především vyčítána jeho pomalost, já osobně mám v mobilu firmware R8A015 a nemohu si stěžovat. U starších verzí to opravdu bylo dost pomalé.

Změna pozadí na Sony Ericsson T68i

Samozřejmě, že si pozadí do mobilního telefonu můžete nechat zaslat přes MMS, ale to stojí peníze, nebo přes IR, nebo BT z PC, ale to pak zase musíte mít IR v PC (zde je ve výhodě ten, kdo má notebook, protože ty mají obvykle IR port vestavěný), mohu doporučit externí USB MA-620, nebo BlueTooth Dongle. Obojí však stojí peníze, proč tedy nevyužít Palm, který má obojí ? Vždyť je to velmi snadné. Ze stránky Vše pro T68 si stáhnete do PC obrázek ve formátu GIF, který si uložíte na paměťovou kartu. Z té pak pošlete přes IR do mobilního telefonu (bohužel mi to pře BT odmítalo poslat), např. pomocí McFile, kde stačí na souboru přidržet stylus a pak jen vybrat volbu Beam. V mobilním telefonu bude tento obrázek automaticky uložen mezi Vlastní obrázky, kde jej můžete nastavit jako pozadí.

Porsche 911 Charlotte Matrix Papousci

Nové vyzvánění na Sony Ericsson T68i

EriTones K tomu nám nejlépe poslouží program EriTones v2.1, který je k mání zcela zadarmo. Znělky si můžeme stáhnout opět ze stránky Vše pro T68. Doporučuji si definiční řetězec uložit do poznámek a pak vložit pomocí clipboardu přímo do programu, přeci se s tím nebudeme přepisovat. Vyzvánění je si možné si přehrát už v Palmu. Bohužel do T68i je možné ho poslat pouze přes IR. Výhodou však je, že takovýmto vyzváněním si můžeme rozšířit i standardní databázi alarmů v Palmu, program totiž umožňuje uložení jako Export to Alarms!


Ace Of Base - All That She Wants
ApApA+ca+CAppApApA+da+DA+CApApA+ca+CAppG

Mr. President - Coco Jamboo
G+C+Gg+C+G+#d+D+C#G+C+#D#g#A+F+#d+D+CG+C+Gg+C+G+#d+D+C+C+D+#D+c+FTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=100