DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
20. ledna 2022  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Baterie pro PDA


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 117 návštěvník(ů) a 1 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Nahradni dily pro Apple, HTC, Nokia, Samsung

Recenze hardware: Recenze počítače Samsung Chromebook Series 5
22.08.2011 
Články napříč platformami

O operačním systému Google Chrome OS toho bylo již napsáno mnohé. Konečně však přicházejí přístroje, kde si tento systém můžeme vyzkoušet v praxi. Prvním z nich je Samsung Series 5, což je malý a dobře přenosný počítač, který se může pochlubit kvalitní konstrukcí, pohodlnou klávesnicí i dlouhou výdrží na baterie. Jak si povede v kombinaci s operačním systémem závislým na internetu?Již je tomu téměř dva roky, co se snaží Google prosazovat myšlenku neustále připojeného přenosného počítače založeného na operačním systému vycházejícím z jeho prohlížeče Chrome. S lokálním úložištěm dat se u této idey samozřejmě nepočítalo. Na lepší časy se začalo blýskat spolu s prototypem CR-48, který se však dostal do rukou pouhé malé skupině vývojářů. Běžní uživatelé měli zatím smůlu. V poslední době se však situace pomalu mění. Může za to i Samsung se svým modelem ChromeBook Series 5. Ten se snaží zákazníky nalákat na okamžité spuštění, neustálou 3G konektivitu nebo dlouhou výdrž při práci na baterie. Zároveň se však jedná o něco zcela nového a je otázkou, jak na takovýto produkt zareagují zákazníci.

Vzhled a provedení

V případě novináře je ideální, když k nové věci přichází bez jakýchkoli očekávání a předsudků. V případě Samsung Series 5 (a jakéhokoli jiného ChromeBooku) je to rozhodně výzva. Je totiž velmi těžké ignorovat veškeré ty předzvěsti o tom, jaké ChromeBooky budou obecně, jaké budou v porovnání s mini notebooky, jaký budou mít výkon, jak budou vypadat, jak kvalitně zpracované budou.

Abychom si v tom udělali ale hned na začátek jasno: Series 5 je určitě více notebook než mini notebook. Možná o to více při pohledu na jeho cenovku. Příjemně překvapeni jsme byli také jeho designem. První, čeho si všimnete, je bílé víko s kovovými logy Samsung a Chrome (včetně jeho barevného symbolu). A i když už jsme viděli nejrůznější modely, kde bylo takovéto označení logy spíše na škodu, zde dotváří příjemný charakter tohoto modelu.

Celý počítač je vyveden v měkkém, pogumovaném plastu, který by bylo možné velmi snadno zaměnit za uhlíková vlákna. Výsledkem je pevný a solidně působí kus hardwaru. Pravdou však je, že opěrka zápěstí byla již po pár hodinách používání plná otisků prstů, přesto ale působí hodnotněji, než kdyby byla z obyčejného plastu, navíc neodráží žádné odlesky. Líbí se nám také, že jeden USB konektor i obrazový výstup jsou schovány pod praktickou krytkou, podobně jako to Samsung udělal u své vyšší řady Series 9. Snahu vytvořit design co nejčistší vždy oceňujeme, v tomto případě je však škoda, že pro použití obrazového VGA výstupu je nutné použít adaptér – alespoň, že je součástí balení.

Na těle počítače je možné nalézt celou řadu drobných prvků, které navozují pocit mnohem vyšší ceny, než-li tomu je ve skutečnosti (obzvláště pak při porovnání s běžnými mini notebooky). Jde např. o zaoblení hran, které dodává notebooku svěží a hravý styl, se kterým souvisí zaoblení klávesnice přesně kopírující tvar základny.

Opačnou mincí toho všeho je však i nutnost počítat s rozměry a hmotností, které spíše odpovídají také kategorii notebooků. Abychom byli přesní, pak mluvíme o hmotnosti téměř 1,5 kg a rozměrech vycházejících z úhlopříčky displeje 12,1 palců. Na druhou stranu ani tyto rozměry a hmotnost nebrání pohodlnému přenášení přístroje.

Na stejné straně jako krytka USB konektoru a obrazového výstupu se nachází i kombinovaný vstup mikrofonu / výstup sluchátek a malý konektor pro napájecí adaptér. Na druhé straně – tedy vpravo- se nachází slot pro SIM kartu, druhý USB konektor a speciální systémový konektor. Spodní strana obsahuje několik krytek a šroubků, díky použití vestavěné baterie není ničím výraznějším narušena.

Klávesnice a trackpad

Klávesnice je fantastická. Tlačítka jsou dostatečně velká a zároveň i pevná, takže výborně obstojí i při rychlém psaní. Tlačítka v horní řadě byla nahrazena funkčními klávesami pro přesun mezi stránkami, obnovení stránky a dalšími, která využijete např. při práci s okny nebo nastavením displeje či hlasitosti.

Škoda, že podobně skvělé hodnocení si nezaslouží trackpad. Dobrou zprávou je, že i ten je rozměrově velmi dobře dimenzovaný a že bez potíží funguje posun po stránce za pomoci dvou prstů. Problémy však nastávají, když se jej chystáte stisknout. Podobně jako se tomu stávalo i u dalších modelů touchpadů bez vyhrazených tlačítek, i tento občas vyhodnotil snahu o stisk levého tlačítka za stisk tlačítka druhého. Doufejme, že pomůže nějaká softwarová oprava. Trackpad je tak v současné době naší opravdu nejméně oblíbenou vlastností ChromeBooku Series 5.

Displej a zvuk

Displej s úhlopříčkou 12,1 palců s rozlišením 1280 x 800 bodů je obkroužen tenkým rámečkem a kamerou s rozlišením jeden megapixel. Displej má matný povrch (!) a jas 300 nitů, což mu může závidět i nejeden mnohem dražší přístroj. V této cenové kategorii si pochvalu rozhodně zaslouží i výborné pozorovací úhly. Na displej je možné koukat i ze stran, s určitým blednutím barev je ale přesto nutné počítat. Díky matnému povrchu a vysokému jasu je displej navíc dobře čitelný i na přímém slunečním světle. A to rovněž platí i při pohledu z větších úhlů nebo ze strany.

Jak se dá očekávat, zvuk není ničím, o čem by mělo cenu se příliš rozepisovat. Při poslechu venku za rušení zvuků z okolí budete muset hlasitost nastavit na maximum, uvnitř to pak bude o něco méně.

Chrome OS

Pokud znáte internetový prohlížeč Google Chrome, zvyknete si na Chrome OS okamžitě (ačkoli by bylo nepřesné je zcela zaměňovat). Nutným předpokladem pro používání počítače je přihlášení se ke Google účtu, což má své klady i zápory (všechny vaše e-maily, schůzky i výsledky vyhledávání máte vždy při sobě). Je také možné vytvořit „bílý“ seznam lidí (účtů), kteří mají právo se k tomuto počítači přihlásit a používat jej. O tom, že všechna svá data svěřujete Googlu, již bylo řečeno mnohé, ale mít vše potřebné k dispozici ihned po prvním spuštění počítače má i své nesporné výhody. ChromeBook je v tomto ohledu zkrátka hodně osobní přístroj a nemůžeme se dočkat, zdali tomu tak bude i u modelů ostatních výrobců, nebo zdali za to může pouze osobitost dnes testovaného Samsungu.

Na okamžité spuštění systému (za všech okolností) rovnající se době odklápění víka si zvyknete velmi rychle (dobře, možná je tam vteřinka dvě prodlevy). Toto bude pro mnoho uživatelů jedna z nejdůležitějších vlastností, které se mohou přístroje s lokálně uloženými daty rovnat jen velmi těžko. Toto bude možná jeden z vůbec největších taháků, proč si tyto přístroje pořizovat.

Pokud otevřete nové okno, v základním stavu uvidíte řadu velkých ikon – podobně jako je tomu např. v nabídkách chytrých telefonů. Kromě základních funkcí (Gmail, Google Calendar, Docs a YouTube) se zde nachází i několik doplňkových záležitostí (poznámkový blok Scratchpad a herní zázemí). Líbilo se nám, že při aktivní konverzaci prostřednictvím Google Chatu zůstávala jeho ikonka zobrazená neustále, i když jste se přepínali do jiných oken. Vždy si tak chat můžete otevřít a neustále jste také informováni o nových zprávách. Škoda, že toto neumí i standardní Chrome.

Mezi výše zmiňovanými grafickými zástupci nechybí ani zkratka internetového obchodu Web Store, kde je možné nakupovat aplikace. Zatím se jich zde sice moc nenachází, ale jsme optimističtí a doufáme, že se situace brzy napraví. Na druhou stranu je zde ale snad vše, co jsme potřebovali. Je zde program pro základní úpravy obrázků, je zde hlasový záznamník, je zde TweetDeck, již v základu Google přidává také multimediální přehrávač a správce souborů, takže bez problémů zpracujete i to, co si stáhnete.

Trochu nás překvapila skutečnost, že zatím není podporován Netflix. Zatím bohužel není možné provozovat ani Skype. Idea operačního systému v podobě internetového prohlížeče je skvělá, pro běžné lidi však bohužel zatím možná trochu složitá. Je pravda, že ve Web Store toho lze již najít docela dost, na druhou stranu jsme museli i my, v této oblasti zkušení uživatelé, používat řadu různých triků a nevím, jak si s počítačem poradí uživatelé, kteří si jej koupí „na rohu“ v obchodu.

Google v základu dodává betaverzi programu Cloud Print pro tisk přímo z přístroje. Problém je ovšem v tom, že k tomu potřebujete tiskárnu HP ePrint, jinak budete muset použít další okliku – totiž počítač s Windows s nainstalovaným prohlížečem Chrome připojený do stejné sítě. Zatím takto není možné použít počítače s Linuxem nebo Mac OS, zde ale Google slibuje rychlou nápravu.

Při používání ChromeBooku jsme se zkrátka nedokázali vyhnout okamžikům, kdy jsme byli odkázáni na návrat k „velkému“ počítači. Na druhou stranu to ale bylo spíše při pracovním nasazení včetně úprav fotografií a videa. A zde je nutné dodat, že na to přístroje s procesorem Atom rozhodně nejsou stavěné. Po zbytek času jsme si nemohli na nic stěžovat.

Velmi zajímavé bude také počkat si na příchod programu Citrix Receiver, který by měl umožnit vzdálené spouštění Windows aplikací. Takto by teoreticky mělo být možné spouštět jakýkoli software, který máte nainstalovaný na svém počítači s Windows. Sice to asi nebude nejrychlejší a nejkomfortnější, ale mít tuto možnost bude určitě skvělé.

Výkon

Na začátku jsme říkali, že Samsung Series 5 není mini notebook, ačkoli nyní prozradíme, že využívá některé prvky, které jsou pro tuto třídu typické. Asi tím nejdůležitějším je procesor Intel Atom N570 s frekvencí 1,66 GHz, doplněný o integrovanou grafiku Intel a 2 GB RAM. Podobně jako je tomu i u prohlížeče Chrome, dokáže i Chrome OS izolovat jednotlivá otevřená okna, takže pád jednoho z oken nezpůsobí pád všech ostatních záložek. Během našich testů však jedna z internetových stránek (mimochodem se jedná o módní blog The Style Rookie) způsobovala nenávratné „šílení“ systému (nutno dodat, že některé chybové hlášky vypadají skutečně zajímavě).

Neměli jsme problémy se současným otevíráním většího počtu oken (vyzkoušeli jsme i současné spuštění Gmailu, Google Calendar, několika zpravodajských webů, Scoutmobu a redakčních správce pro práci s našimi články). Pouze pokud jsme systém opravdu hodně vytížili, začal se počítač zpomalovat. Takovouto zátěží myslíme např. otevření dvou klipů na YouTube spolu s řadou dalších stránek. Pokud klip spustíme ještě víckrát, začne se již počítač dostávat do značných potíží.

Výdrž baterie

Neuvěřitelná. Samsung oficiálně slibuje až 8 hodin a 30 minut, což se nám zdálo přiměřené. Při našem zkušebním testování jsme den začínali v 8:20 hodin se zbývajícími 78 procenty energie (odhadovaných 6 hodin a 40 minut zbývající výdrže). Během dne jsme na přístroji psali článek, komunikovali skrze Gchat a četli webové stránky. Občas jsme zaklapli víko a šli vyřídit nějaké pochůzky. V 6:20 večer zbývalo počítači ještě 13% energie (nebo 55 minut práce).

Pokud je počítač zavřený, nespotřebovává (téměř) žádnou energii. Nikdy se nám nestalo, že by za dobu, kdy byl počítat vypnutý, ubylo byť jen jediné procento energie. Samotné dobíjení probíhá rozumným tempem. Hodí se také dodat, že samotný adaptér je pěkný a kompaktní.

Datová konektivita a 3G

Za 429 USD je možné pořídit model s Wi-Fi, za 499 USD je pak možné pořídit i model s vestavěným 3G modemem (Verizon). K této ceně je pak nutné připočítat také měsíční poplatky, které budou stanoveny dle konkrétního datového tarifu, který si zvolíte.

Závěr

Hodnocení Samsungu Series 5 není jednoduché – je těžké jakkoli hodnotit první přístroj svého druhu, který se nám dostal do rukou. Začneme tím zřejmým – ChromeBooky rozhodně nejsou pro každého. Pokud o něčem takovém uvažujete, určitě musíte patřit do skupiny uživatelů, které nebude vadit, že přístroj neobsahuje žádné lokální úložiště. Určitě by pro vás také měla být důležitá přítomnost fyzické klávesnice.

Chrome OS má (alespoň v současné době) řadu limitujících omezení. Na druhou stranu by byla škoda Chromě OS ihned zavrhnout, protože systém se rychle vyvíjí a situace se bude určitě zlepšovat. Skvělé také je, že díky povaze operačního systému budou vždy veškerá další vylepšení okamžitě k dispozici všem uživatelům.

Zavrhnout Chrome OS by byla škoda hned z několika důvodů. Prvním z nich je skvělá výdrž při práci na baterie, a druhým je pak okamžité spuštění po oklopení víka počítače. To bude pro mnoho uživatelů jistě velkým lákadlem. Pro porovnání se nabízí např. srovnání s 11ti palcovým MacBookem Air, ale ten je přitom výrazně dražší. A kvalitou konstrukce, výdrží i rychlostí startu se tento Samsung v pohodě vyrovná i mnohem dražším přístrojům.

Celkově se však nedá zatím říci, že by používání ChromeBooku bylo v současné době ideální. Tím však vůbec nechceme říci, že si nenajde své spokojené uživatele. Chrome OS v sobě totiž ukrývá obrovský potenciál, obzvláště pak pro uživatele, kteří jsou zvyklí používat prohlížeč Chrome a ocení to dobré, co jim tento systém přinese. Pokud jste připraveni na přechod do cloudu, bude Samsung Series 5 rozhodně dobrou volbou.

Plusy:

  • Kvalitní konstrukce a pohodlná klávesnice
  • Super dlouhá výdrž baterie
  • Dobře čitelný displej i na venkovním světle

Mínusy:

  • TrackPad
  • Video výstup potřebuje adaptér (je ale součástí balení)
  • Omezená funkcionalita Chrome OS


Zdroj: Dana Wollman pro engadget.com

Frantisek_Doupal
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Články napříč platformami
· Další články od autora Frantisek_Doupal


Nejčtenější článek na téma Články napříč platformami:
ComicGURU - ideální prohlížeč komiksů


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekVšechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.41 sekund

RSS - články RSS - fórum