DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
17. ledna 2022  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Prislusenstvi pro PDA


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 99 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Nahradni dily pro Apple, HTC, Nokia, Samsung

Pro všechny: Recenze tabletu Fusion Garage JooJoo
19.04.2010 
Mobilni zařízení na cestách

Po několik měsíců dlouhém čekání se nám do rukou konečně dostal tablet JooJoo (známý také jako CrunchPad), což je internetový tablet s dvanácti palcovým dotykovým displejem. Založen je na internetových funkcích a nechybí mu podpora technologie Flash. Pokud jste stejně jako my zvědaví, jak si povede v porovnání s Apple iPAD, čtěte dále.Dojmy z přístroje

JooJoo je moc pěkný kousek hardwaru, a přestože jsme iPAD ještě neměli v ruce, tak se nám díky jeho minimalistickému vzhledu líbí podobně jako právě výrobky od Apple. Celá přední strana není tvořena ničím jiným než LCD displejem a vypínací tlačítko na levé straně je jediným klasickým tlačítkem na těle přístroje. V další části článku se pokusíme zjistit, jestli nebude chybět alespoň tlačítko pro vstup do menu nebo návrat do nabídky.

Velmi dobře působí také záda přístroje v barvě šampaňského vytvořená z kartáčovaného hliníku, i když držení nemusí být kvůli rozšiřujícímu se středu pro každého pohodlné. Kapesní už přístroj kvůli svým rozměrům 32,5 x 19,8 cm již příliš není - zejména v porovnání s Apple iPAD nebo jinými běžnými čtečkami e-knih. Větší rozměry i hmotnost dělají z tohoto modelu spíše přístroj, který si položíte na stůl nebo na kolena, než aby jste jej neustále drželi v ruce, obzvláště držení v jedné ruce už je na pováženou. Odměnou za to však uživatel obdrží veliký displej.

Na pravou stranu umístil výrobce USB port a konektory pro připojení sluchátek a mikrofonu. USB port je možné použít pouze pro nabíjení, nic jiného s ním přístroj kvůli použitému operačnímu systému nezvládne. Kamera nad displejem je zcela jistě určena pro video hovory, ale veškeré pokusy s aplikacemi jako je Meebo nebo Tokbox skočí neúspěchem.

Displej a reproduktory

Ústředním prvkem celého tabletu je bezesporu jeho 12palcový kapacitní displej s rozlišením 1366 x 768 bodů. K reakcím skleněného displeje nemáme žádné připomínky - veškeré jemné dotyky i tahy byly bez problémů rozpoznávány na chvíle, kdy software držel krok - několikrát jsme museli přístroj restartovat, aby začal displej znovu reagovat tak, jak má. S pozorovacími úhly je to horší než u IPS displejů, při náklonu kolem 120 stupňů začínají barvy rychle blednout a v některých situacích už může být trochu problém najít pro displej ideální pozici. Horizontální pozorovací úhly jsou dostatečné na to, aby mohlo na displej koukat více lidí.

Někdy je displej trochu nutit k jeho automatickému otáčení - čidlo někdy zareaguje velmi přesně a bezchybně a podruhé je nutné s přístrojem trochu zatřepat. Tento problém se ale neobjevoval pokaždé a myslíme, že stejně jako rychlost otáčení bude napraven v nějaké další verzi softwaru. Dobře naštěstí pracoval senzor pro regulaci osvětlení, který reagoval přesně tak, jak by člověk očekával. Naneštěstí je však umístěn tak, že když držíte přístroj s displejem na šířku, je docela možné, že si jej budete překrývat zápěstím a podsvětlení podle toho bude také reagovat.. Dva reproduktory umístěné na zadní straně odpovídají netbookovému standardu - postačí pro osobní poslech, místnost ale rozhodně zvukem vyplnit nedokáží.

Software: prohlížeč a ještě jednou prohlížeč

Uživatelské prostředí by mohlo být nejlépe popsáno asi nějak takto: atraktivní na první pohled, ale velmi zmatené při bližším prozkoumání. Velmi podobně vypadá Linuxová distribuce Ubuntu upravené pro notebooky Dell - je tvořené obdélníkovými ikonkami zastupujícími jednotlivé služby, které jsou rozděleny do kategorií jako jsou Zprávy, Sociální sítě či zábava. Jejich zvolením jednoduše aktivuje internetový prohlížeč, který načte příslušnou webovou stránku.

Zkratky na úvodní obrazovce užitečné, pokud chcete navštívit na stránku, která je zde uložená, bohužel tu ale není žádný rychlý způsob, jak se dostat na jiný vlastní web. Místo toho musíte otevřít jednu ze záložek a následně zadat svou adresu. Zbytečně komplikované. A to je celý operační systém - nenacházejí se zde skutečně žádné aplikace - ani přehrávač hudby či prohlížeč obrázků. Jediná další obrazovka obsahuje nastavení Wi-Fi a jasu. Napříč celým systémem můžete tahem prstu na obrazovce směrem dolů vyvolat navigační lištu obsahující ovládací prvky prohlížeče, rychlý přístup k záložkám, ovládání hlasitosti, nastavení Wi-Fi a vyvolání softwarové klávesnice.

Prohlížení webových stránek na přístroji bylo podle očekávání velmi pohodlné, stránky vypadaly na širokém displeji moc hezky a možnost prohlížení flash videí nebo hraní Farmville rozhodně nemůžeme brát jako samozřejmost. Náš největší problém byl tak s poměrem stran 16:9, kdy byly kolem webů v režimu na šírku opravdu velké bílé pruhy. Displej se to sice snaží maskovat určitým přepočítáváním pixelů, ale s nevhodným poměrem stran zkrátka nic neudělá. Další malou nevýhodou je chybějící podpora vyhlazování písma a to, že nejsou podporovány všechny typy fontů.

Přístroje založené na prohlížení webu potřebují excelentní navigační funkce a ty JooJoo .. bohužel nemá. Upřímně řečeno je toho zde tolik, že ani nevím, kde začít. Pravděpodobně největší beznaděj v nás ale vzbuzovala skutečnost, že horní navigační lišta není na displeji na trvalo, ale je nutné ji vždy stahovat dolů - a to musíte udělat po každé, když se chcete vrátit na předchozí stránku, přejít na následující stránku nebo zadat novou adresu. Ještě horší je to proto, že software si při pokusu o stažení lišty velmi často myslí, že chcete označit část textu. Velmi často se zde také stává, že přístroj na chvíli nereaguje a vy místo jednoho kliknutí stihnete udělat dvě a ty mají samozřejmě zcela jinou úlohu. Je to smutné, protože tohle jsou klíčové funkce, které by měl takto zaměřený přístroj zvládat zcela bezchybně.

Když už jsme byli u stahování navigační lišty dolů, pak je dobré vědět, že je potřeba dvou prstů - tah jedním prstem nic neprovede. Tah dvěma prsty bohužel není ve všech situacích zrovna pohodlný - příkladem může být držení přístroje v obou rukou - pak musíte použít obou palců. Krkolomné ovládání se občas projevuje i v dalších oblastech nabídky.

Pro psaní jsou k dispozici dvě klávesnice, z nichž jedna je menší a druhá delší. Rozměrově jsou obě dobře použitelné a můžete si je po displeji přemisťovat podle potřeby. Psaní delších textů však není příliš pohodlné, nepomůže ani chybějící automatické doplňování nebo automatické přepínání velkých a malých písmen. A doufejte, že při psaní nebudete potřebovat vkládat apostrof - tento symbol na klávesnici totiž otevře okno na citaci - opět by mělo být brzy napraveno při aktualizaci firmwaru. Dalším znepokojivým faktem je, že klávesnici někdy vůbec neregistrovala stisky, jindy třeba až na třetí nebo čtvrtý pokus. Hardwarový restart to vyřeší, ale nic povzbuzujícího to není.

V oblasti softwarových nedodělků by se dalo ještě pokračovat. Při vertikálním zobrazení se například špatně zobrazuje dialog pro vytvoření záložky a přístroj vás automaticky odhlašuje z přihlášených webů při zavření prohlížeče. Podobně jako u webOS jsou všechna okna zobrazena v posuvné liště, kde se mezi nimi můžete přepínat nebo je ukončovat. S tímto ovšem souvisí další chyba, protože to funguje jen, když se tomu chce - nám se ovšem v těchto chvílích chtělo hodit přístrojem napříč místností. Byli bychom moc rádi, kdybychom mohli říci, že se softwarem jsme měli potíže pouze my, ale opak je pravdou, protože na ně narážel každý, komu jsme přístroj půjčili na dobu delší než pět minut.

Výkon, flash videa a výdrž baterie

Pokud odhlédneme od softwarových nedodělků a chyb, je přístroj díky procesoru Intel Atom N270 s frekvencí 1,6 GHz a 1 GB operační paměti velmi svižný. Start trvá zhruba sedm sekund a svižně probíhá i procházení nabídkami. Procesor a operační paměť doplňuje SSD paměť s kapacitou 4 GB. Stěžovat si nemůžeme ani na rychlost načítání internetových stránek při Wi-Fi připojení.

A co ten flash? Dá se očekávat, že to bude jedna z velkých konkurenčních výhod, že? Pokud se podíváme na technickou stránku věci, dal výrobce dohromady procesor Atom spolu s grafickým čipem ze sady NVIDIA Ion tak, aby bylo možné přehrávat i náročná flash videa. Bohužel, software toho zatím nedokáže využít. V současné době je totiž na přístroji Flash 10.1 beta1, který hardwarovou akceleraci Flash videa zatím nepodporuje (to ale není chyba výrobce tabletu, ale společnosti Adobe). To znamená, že klasická videa na YouTube procesor ještě zvládá, s HD videi si už ale poradit nedokáže. Zajímavé je, že JooJoo má ve svém systému implementován hack, který dokáže videa z YouTube přehrávat buď ve Flashi, nebo volitelně v MPEG. Co to připomíná? HTML5 , i když v trochu elegantnějším řešení. Nyní to samozřejmě funguje pouze s YouTube, i když výrobce prý plánuje i rozšíření na další weby.

Nevýhody kombinace Atom + Ion jsou stejné jako u netbooků. Za prvé se celý tablet docela zahřívá (zejména při přehrávání Flash videa) a pak se také rychle vybíjí. Vestavěná baterie vydrží na zhruba 2,5 hodiny středně náročné práce (prohlížení webových stránek a přehrávání krátkých videí). Výrobce slibuje až pět hodin při kompletním vypnutí technologie Flash, ale pak jeho integrace trochu ztrácí význam, ne? Nezbývá, než si položit otázku, proč tvůrci raději nezvolili kombinaci ARM procesoru a platformy NVIDIA Tegra nebo Atom N450 spolu s Broadcom Crystal HD. Obě řešení by s menšími náklady byly schopny také přehrávat HD videa. Netaktně v tuto chvíli připomeňme, že iPAD by měl vydržet surfovat až deset hodin.

Hodnocení

Je hodně věcí, které bychom si u JooJoo nepřáli vidět nebo bychom si je přáli vidět zpracované úplně jinak. Pokud přistoupíme ke srovnání s Apple iPAD, je JooJoo stejně drahé, ale méně přenosné, má horší displej, hůře se ovládá a nabízí pouze omezenou nabídku funkcí. Po hardwarové stránce toho přístroji není možné příliš vytýkat, software ale potřebuje ještě dost práce. Výrobce by se měl zamyslet také nad nastavenou cenou. Dokud nedojde k několika základním změnám, nemůžeme tento tablet doporučit ke koupi. IPAD za stejnou cenu nabídne mnohem lepší funkční i softwarovou základnu a na trh by se v nejbližší době mělo dostat několik tabletů s ARM procesorem za mnohem nižší cenu. Jako jediné pozitivum je možné říci, že se společnosti Fusion Garage její produkt na rozdíl od mnoha dalších slibovaných tabletů již podařilo dokončit a nabídnout zákazníkům, což se zatím o většině připravované konkurence nedá říci.

Budoucnost

Ke většině testovaných přístrojů se již nevracíme, s JooJoo ale chceme udělat výjimku. Pokusíme se totiž každý týden přinášet informace o novinkách spojených s tímto přístrojem - zejména tedy o vývoji softwaru, protože testovaný model nebyl přeci jen ještě zcela finálním produktem. To se týká například podpory technologie Flash nebo úprav dalších vlastností, které dnes příliš nevedou ke spokojenosti uživatelů.


Zdroj: Paul Miller + Joshua Topolsky pro engadget.com

Frantisek_Doupal
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Mobilni zařízení na cestách
· Další články od autora Frantisek_Doupal


Nejčtenější článek na téma Mobilni zařízení na cestách:
Jaký je rozdíl mezi kartami R4i Dualcore, Gold Pro a Snoopy?


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekVšechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.41 sekund

RSS - články RSS - fórum